vize işlemleri .com
vize işlemleri
pasaport işlemleri seyahat-saglik-sigortasi.htm vize-islemleri-danismanlik.htm
vize
Pasaport Bilgileri

Pasaportta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar  

  • Pasaportun 2.sayfasındaki ‘’Hamilinin İmzası’’ kısmı imzalı olmalıdır. (e-pasaportlarda  bu sorun bulunmamakta başvuru anında pasaporta imza attırılmaktadır.!)
  • Pasaportun temdit süresi seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 6 Ay olmalıdır. (Birçok ülke bu süreye vize vermemekte  o yüzden  daha uzun  süreli  pasaport çıkartmanız yararınıza olacaktır.)
  • Bazı Ülkelerin;( Schengen--İngiltere--A:B:D vb) çocuklar içinde  vize ücreti uygulaması bulunduğu ve pasaporta kayıtlı seyahat edecek her çocuk için ayrı bir sayfaya vize basılacağından dolayı,pasaportta  kayıtlı olan çocuk sayısı kadar boş vize sayfası bulundurmaya özen gösteriniz. (Örneğin: Pasaporta kayıtlı 2 çocuk var ise ve bunların ikiside seyahat edecekler ise başvuru sırasında pasaportta enaz 3 adet boş vize sayfasının  bulunması gerekmektedir.)
  • Schengen ülkeleriniz  ortak kararı  gereği  pasapotu  ilk  alındığı günden itibaren 10 yılı aşmış olan pasaportların vize başvuruları  kabul edilmeyecektir.(Örneğin: 2010 yılında bulunduğumuzdan ötürü şuan için vize başvurusu yapılacak pasaportun alış tarihinin 2000 yada daha  yukarı  tarihlerde alınmış  olması gerekmektedir.''2000--2001--2002 ve yukarısı'' !!) 
  • Dışişleri Bakanlığının konsolosluklara gönderdiği genelge ile pasaportların sadece ‘’vizeler’’ yazan bölümüne vize basılmaktadır. ‘’ Gümrük ve Döviz Kayıtları’’  ile ‘’Açıklamalar’’ yazan bölümlere vize basılmamaktadır.
  • Yırtılmış--sökülmüş   ve vize sayfaları dolmuş olan pasaportlarınızı  mutlaka yenileyiniz!
  • Tüm vize başvurularınızda Vize sayfaları dolmuş  veya iptal edilmiş olan eski pasaportlarınızı müracaat  sırasında göstermenizin sizin için bir ‘’Referans’’olacağını unutmayınız.
Pasaport harçlarına 2011 yılı ile birlikte %7.7 oranında zam geldi. Yeni tarifeye göre yeni yılda 1 yıllık pasaport harcı 95 liradan 102 liraya, 6 aya kadar olan pasaport harcı ise 65 liradan 70 liraya yükselecek.

Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport Harçları

SÜRE HARÇ BEDELİ PAS. DEF. BDL. TOPLAM
6 AY 70.00 TL 54.00 TL 124.00 TL
1 YIL 102.00 TL 54.00 TL 156.00 TL
2 YIL 167.00 TL 54.00 TL 221.00 TL
3 YIL 237.00 TL 54.00 TL 291.00 TL
3 YILDAN FAZLA 334.00 TL 54.00 TL 388.00 TL

Not: Umuma mahsus münferit ve müşterek pasaportlarda pasaportta kayıtlı her kişi için ayrı ayrı harç alınır. Refakatte kayıtlı 7 yaşından küçük çocuklardan harç alınmaz.
Süre uzatmaları da aynı miktarda harca tabidir.

Not: 7 yaşından büyük çocuklara da harç yatırılacaktır.

NOT : 23.03.2007 tarih ve 26471 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5597 sayılı “Yurt Dışına Çıkış Harcı Hakkında Kanun ile Çeşitli kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 1. Maddesinin birinci fıkrasında. “ Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 TL. Harç alınır” hükmüne yer verilmiş, izleyen fıkralar da ise yurt dışına çıkış harcı konusunda yeni düzenlemeler yapılmış ve muafiyetler;

  • Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunanlar,
  • 7 yaşını doldurmamış olanlar,
  • Yurt dışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı, olarak belirlenmiştir.

Bakanlar kurulu bu harçtan muaf tutulacaklar ile harcın ödenmesine ilişkin usul ve esesları belirlemeye ve harç miktarını üç katına kadar artırmaya veya kanuni haddine kadar indirmeye yetkilidir.

Not: Her yıl Harçlar 1 Ocak tarihinde Maliye Bakanlığının belirlediği miktara göre yükselecektir.


Bulunduğunuz şehri seçiniz..

Adana Giresun Samsun
Adıyaman Gümüşhane Siirt
Afyonkarahisar Hakkari Sinop
Ağrı Hatay Sivas
Amasya Isparta Tekirdağ
Ankara İçel (Mersin) Tokat
Antalya İstanbul Trabzon
Artvin İzmir Tunceli
Aydın Kars Şanlıurfa
Balıkesir Kastamonu Uşak
Bilecik Kayseri Van
Bingöl Kırklareli Yozgat
Bitlis Kırşehir Zonguldak
Bolu Kocaeli Aksaray
Burdur Konya Bayburt
Bursa Kütahya Karaman
Çanakkale Malatya Kırıkkale
Çankırı Manisa Batman
Çorum Kahramanmaraş Şırnak
Denizli Mardin Bartın
Diyarbakır Muğla Ardahan
Edirne Muş Iğdır
Elazığ Nevşehir Yalova
Erzincan Niğde Karabük
Erzurum Ordu Kilis
Eskişehir Rize Osmaniye
Gaziantep Sakarya Düzce
 
   


Copyright © 2009 - 2021 Vize İşlemleri - vize-islemleri.com | sitemap